Meksika’da 2 belediye başkan adayı öldürüldü

Orta Amerika ülkesi Meksika’da belediye başkan adayları Noe Ramos Ferretiz ve Alberto Garcia, ayrı ayrı uğradıkları saldırılar sonucu yaşamını yitirdi.

AA’nın aktardığına göre, ülkenin kuzeyindeki Tamaulipas eyaletine bağlı Ciudad Mante kentinin belediye başkan adayı Noe Ramos Ferretiz, seçim çalışmaları sırasında bıçaklı saldırıya uğradı. Başkan adayı Ramos Ferretiz, saldırıda hayatını kaybetti. Ramos Ferretiz, muhalefetteki Ulusal Eylem Partisi (PAN) ve Kurumsal Devrim Partisi (PRI) koalisyonu adına yeniden Ciudad Mante kentinin belediye başkanı olarak seçilmek için yarışıyordu.

KAYIP İHBARINDAN 1 GÜN SONRA ÖLÜ BULUNDU

Güneydeki Oaxaca eyaletinde San Jose Independencia kentinin belediye başkan adayı Alberto Garcia da kayıp ihbarından bir gün sonra ölü bulundu. Eyalet savcıları, Garcia’nın kent yakınlarında darp edilerek öldürülmüş halde bulunduğunu açıkladı.

MEKSİKA’DA SEÇİMLER 2 HAZİRAN’DA

Ramos Ferretiz ve Garcia’nın ölümü, 2 Haziran’da düzenlenecek genel ve yerel seçimler öncesinde Meksika’da siyasetçilere yönelik artan şiddet eylemlerini tekrar gündeme getirdi.

Her seçim döneminde siyasetçilere yönelik şiddette artışın gözlemlendiği Meksika’da, 2006’dan bu yana 80’den fazla belediye başkanı, organize suç çeteleri tarafından öldürüldü. Ülkedeki çeteler, seçim dönemlerinde adayları tehdit ediyor ve siyasetçileri kendileriyle işbirliği yapmaya zorlamak için şiddeti araç olarak kullanıyor.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir