Ukrayna: Rusya’nın saldırılarında en az 20 kişi öldü

Ukraynalı yetkililer, Rusya güçlerinin bugün erken saatlerde başta başkent Kiev olmak üzere bir dizi kente füze saldırısı düzenlediğini iddia etti. Yetkililerin açıklamasına göre, gündüz vakti gerçekleştirilen bu saldırılarda en az 20 kişi öldü.

Reuters haber ajansının aktardığına göre, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Rusya güçlerinin 40’ı aşkın füze fırlattığını, farklı şehirlere yönelik bu saldırılarda altyapıya, işyeri ve konutlara zarar verdiğini ileri sürdü. Başkent Kievli yetkililer, kente yönelik saldırıda en az yedi kişinin öldüğünü, en az 25 kişinin yaralandığını açıkladı. Belediye Başkanı Oleksandr Vilkul, Zelenskiy’nin memleketi Kryviy Rih’e yönelik saldırıda 10 kişinin yaşamını yitirdiğini, 31 kişinin yaralandığını bildirdi. Donetsk Bölge Valisi de füzelerin bir sanayi tesisine isabet etmesi üzerine doğudaki Pokrovsk’ta üç kişinin öldüğünü duyurdu.

‘ÖNCE PATLAMA DUYDUK, SONRA ÜZERİMİZE MOLOZLAR DÖKÜLDÜ’

Kiev Valisi Vitali Klitschko, başkente yönelik saldırının, Rusya-Ukrayna savaşının başladığı 24 Şubat 2022 tarihinden bu yana düzenlenen en büyük saldırılardan biri olduğunu savundu. Klitschko, saldırıda kentin ana çocuk hastanesinin de zarar gördüğünü, hastanenin camlarının kırılıp dış kaplamasının döküldüğünü, anne-babaların ellerinde bebekleriyle sokağa çıktığını anlattı. 33 yaşındaki Svitlana Kravchenko, Reuters’a yaptığı açıklamada, “Bir patlama duyduk, sonra üzerimize molozlar dökülmeye başladı” dedi.

2 aylık bebeklerinin zarar görmediğini anlatan Kravchenko saldırıda yaralanırken, araçları da binadan düşen molozların altında kaldı. Kravchenko, “Korkunçtu; nefes alamadım. (Bebeğimi) korumaya çalıştım. Nefes alabilsin diye bezle üzerini örtmeye çalıştım” diye konuştu.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir